Künefeci

KÜNEFENİN TARİHÇESİ

Bilinen tarihinde 1920 li yıllardan bu yana ortadoğu coğrafyasında yapılan Künefe, kadayıf ve peynirden yapılan ve sıcak olarak servis edilen, Doğu Akdeniz yöresine ait bir tatlı çeşididir.

Künefeci konseptinde hazırlamış olduğumuz tatlılarımız Kahramanmaraş yöresinde yetişen buğdayın taş değirmenlerde çekilerek elde edilen sert buğday unlarından hazırlanmış kadayıflardan hazırlanır.

Tatlılarımızın içerisine kullanılan peynir yöre florasında yetişmiş aromatik ve besin değeri yüksek keçi sütünden yapılır.

Diğer yörelerde yapılan künefeden farkımız kullandığımız hammadde kalitesi ile pişirim ve sunum tekniklerimiz olup bunlardan dolayıda kadayıflı tatlılar bizimle birlikte anılmaya ve yaşamaya başlamıştır.

Künefe, farklı şekillerde ve çeşitli büyüklüklerdeki özel tepsilerde kısık ateş üzerinde döndürülerek pişirilir. Daha sonra maharetli bir şekilde ters çevrilerek diğer tarafının da aynı şekilde pişmesi sağlanır. Ateşten alındıktan sonra üzerine şerbeti ve fıstığı eklenip sıcak olarak servis yapılır ya da ılık olarak servis edilir. Servis zamanında şerbet dökülmüş olarak tabaklara alınır. künefeler önceden az pişirilip şurubu dökülmüş olabilir, veya tümden pişmemiş olarak tutulabilir.

Sipariş geldiğinde pişirilen künefe en özenli sunumlar ile servis edilmelidir. Pişmiş künefenin üstüne dövülmüş Antep fıstığı, ceviz veya fındık gibi yemişler veya kuru hindistan cevizi serpilebilir. Bu garniler arasında en çok kullanılanı Antep fıstığıdır.

Yerken yanında su ya da süt önerilir. Süt tatlıdaki yüksek şekerin yakıcılığını alır, sıcak havalarda yenilen künefenin verdiği harareti alır.

“KÜNEFECİ” markası Yaşar Dondurma ve Gıda Maddeleri A.Ş’nin en yeni markasıdır. 20 yılı aşkın bir süredir, Yaşar Dondurma Marpop, HoReCa sektöründe Mardo ve Icemar, ve dünyaca ünlü MADO markasıyla sektörün öncü şirketleri arasında yer almıştır. Şirketin misyonu bu markalar altında dünya çapında tüm misafirlerine Türk tatlarını sunmaktır.